akademia przedsiębiorczości

Tołpa
Akademia przedsiębiorczości

Z tego projektu jestem szczególnie dumna. Bo w nim jest wielka nadzieja na zmianę myślenia młodzieży z małych miast na temat swojej przyszłości. Pracuję z młodzieżą przy tym projekcie już trzeci rok i zawsze smuci mnie ich przeświadczenie, że nie widzą dla siebie perspektyw na zawodowy sukces w miejscu z którego pochodzą. Nie wiedzą jaką szkołę średnią wybrać, bo nie znają swoich naturalnych kompetencji. Boją się zmieniać kurs, jak orientują się, że to co wybrali kompletnie nie jest spójne z nimi. Dlatego programem obejmujemy dzieciaki z ósmych klas, by do maja (terminu wyboru szkoły) wiedziały w czym są dobre i z jakim zawodem związać swoje plany. Wkraczamy z naszą „Akademią Przedsiębiorczości”.

Na warsztat bierzemy: mocne strony i naturalne predyspozycje zawodowe, doskonalenie sztuki autoprezentacji, kreatywność oraz myślenie biznesowe. Zakładamy z nimi wirtualne firmy i na tych przykładach pracujemy nad biznesplanem, doskonalimy go, szukamy potencjalnych ryzyk, jedziemy na study tour do lokalnych firm, które w danej branży osiągnęły sukces, żeby dzieciaki mogły podpytać właścicieli co się udało, a co nie. Jakie mieli wątpliwości, co im spędza sen  z powiek, jak odpoczywają i czy mają z tego pieniądze.   Na finał projektu uczniowie prezentują swoje pomysły na biznes, których szansę realizacji ocenia jury składające się z przedstawicieli władz miasta, przedsiębiorców i kadry nauczycielskiej. Jest stres, ale za kilka lat, będą już wiedzieć od czego zacząć.

Ziarno zostało zasiane w pierwszych edycjach projektu realizowanych w szkołach w Świeradowie – Zdroju i Szklarskiej Porębie, a teraz w Kątach Wrocławskich.

Bo tu właśnie Torf Corporation Sp. z o.o. postanowiła zasponsorować uczniom szkoły podstawowej nr 1 i nr 2 udział w projekcie. Blisko 60 dzieciaków z dwóch klas ósmych od października 2023 roku, buduje swoje wirtualne firmy opierając się na lokalnych zasobach. Wśród nich są między innymi wypożyczalnia hulajnóg, serwis AGD, firma dająca drugie życie odzieży, lodowisko, czy zakład pogrzebowy.

O tym która z nich najlepiej drogę do sukcesu swojej firmy okaże się w maju podczas wielkiego finału.

Jedno jest pewne. Im więcej takich projektów będzie realizowanych na etapie budowania samoświadomości młodych ludzi, im więcej takich firm odpowiedzialnych społecznie jak Torf Corporation Sp. z o.o. tym większa gwarancja, że młodzież z małych miast będzie miała szansę na lepszy start w przyszłość, bez wielkomiejskich kompleksów. Z wiarą w siebie i dostrzeganiem potencjału tam gdzie inni nie będą go widzieć.

Ja im  wszystkim życzę, by praca była dla nich jednocześnie pasją. Bo jeśli tak będzie, to nie przepracują w życiu ani jednego dnia. Liczymy też na to, że po zakończonej edukacji wrócą o swoich miast i będą realizować swoje pomysły na biznes. Bo o tym, że jest w nich ogromny potencjał już wiedzą. 

Katarzyna Harbul-Bała

Picture of Katarzyna Harbul Bała
Katarzyna Harbul Bała

Data publikacji: 05/02/2024