"Jutro będzie nasze"
film o sile kobiet i społecznych przemianach

Pokaz filmu „Jutro będzie nasze” w reżyserii Paoli Cortellesi stał się punktem wyjścia do wyjątkowej dyskusji na temat roli kobiet w historii, kulturze i współczesnej polityce. W rozmowie, którą moderowała Katarzyna Harbul-Bała, wzięły udział Małgorzata Szczepańska, pierwsza w historii starosta powiatu lwóweckiego, oraz Diana Dąbrowska, filmoznawczyni i ekspertka w analizie kina europejskiego. Wspólnie spojrzały na historię walki o prawa kobiet, zestawiając ją z przesłaniem filmu i współczesnymi wydarzeniami, takimi jak wybory parlamentarne w Polsce w 2023 roku.

Film jako manifest emancypacji

Paola Cortellesi w swoim debiucie reżyserskim stworzyła niezwykle poruszający obraz, który w subtelny, ale jednoznaczny sposób porusza tematy przemocy, patriarchatu i walki o godność. Bohaterką jest Delia, kobieta z nizin społecznych, która zmaga się z codzienną przemocą domową i systemowym uciskiem. Akcja toczy się w powojennym Rzymie, gdy Włochy próbują podnieść się po zniszczeniach wojennych, a społeczeństwo staje przed wyborem nowego ustroju – monarchii lub republiki. Film rozpoczyna się słowami optymistycznej piosenki „Aprite le finistre”, która wprowadza w świat nadziei na nowe jutro. Ten kontrast między nadzieją a brutalną rzeczywistością stał się jednym z kluczowych tematów dyskusji. Diana Dąbrowska zwróciła uwagę na wykorzystanie groteski i alegorii w przedstawieniu przemocy w filmie. „Cortellesi unika dosłowności, stosując symboliczne zabiegi, które pozwalają widzowi spojrzeć na problem z dystansem, ale jednocześnie wywołują refleksję. To doskonałe narzędzie, by pokazać uniwersalne mechanizmy opresji i manipulacji” – zauważyła filmoznawczyni.

Perspektywa współczesnej liderki politycznej

Małgorzata Szczepańska, jako kobieta zajmująca wysokie stanowisko w lokalnej administracji, podzieliła się swoimi przemyśleniami na temat walki o głos i sprawczość kobiet w kontekście polskim. Zestawiła historię Delii z doświadczeniami polskich sufrażystek, które w 1918 roku wywalczyły prawa wyborcze. „Podobnie jak bohaterki przeszłości, współczesne Polki muszą zmagać się z wieloma wyzwaniami – od społecznych stereotypów po strukturalne nierówności. Jednak historia uczy nas, że zmiana jest możliwa, jeśli podejmiemy wspólny wysiłek” – mówiła Szczepańska. Starosta powiatu lwóweckiego odniosła się także do wydarzeń z 2023 roku, kiedy to rekordowa frekwencja wyborcza w Polsce (ponad 70%) pokazała, że kobiety mogą być kluczową siłą zmieniającą rzeczywistość. „To dowód, że kobiety w Polsce odzyskały swój głos i są gotowe go używać. Warto przypominać, że to nie jest przypadek, ale efekt wieloletnich starań o równość i sprawiedliwość” – podkreśliła.

Historia jako inspiracja dla współczesności

W dyskusji nie mogło zabraknąć odniesień do międzynarodowego kontekstu walki o prawa kobiet. Diana Dąbrowska przypomniała, że choć Polki uzyskały prawa wyborcze stosunkowo wcześnie, bo już w 1918 roku, wiele krajów europejskich musiało czekać znacznie dłużej. We Włoszech kobiety głosowały po raz pierwszy dopiero w 1946 roku, we Francji w 1944 roku, a w Szwajcarii na poziomie federalnym dopiero w 1971 roku. „Film Cortellesi przypomina, że historia kobiet to nie tylko opowieść o cierpieniu, ale przede wszystkim o sile, solidarności i zdolności do zmiany” – zauważyła filmoznawczyni. Małgorzata Szczepańska dodała, że ważnym elementem tej historii jest edukacja i zwiększanie świadomości społecznej. „Film, taki jak Jutro będzie nasze, może być świetnym narzędziem do rozmowy z młodymi ludźmi o prawach kobiet, ich historii i znaczeniu aktywności obywatelskiej” – zauważyła.

Sztuka jako katalizator zmian

Jednym z kluczowych wątków dyskusji była rola sztuki w inspirowaniu społecznych przemian. Diana Dąbrowska podkreśliła, że kino ma wyjątkową moc przekraczania granic czasu i przestrzeni, dzięki czemu może edukować i motywować. „Jutro będzie nasze to nie tylko film historyczny, ale też uniwersalny manifest. To list miłosny do wszystkich kobiet, które miały odwagę walczyć o lepszą wersję siebie” – podsumowała.

Podsumowanie

Dyskusja, której punktem wyjścia był film Cortellesi, pokazała, jak historia i sztuka mogą łączyć się z współczesnością, inspirując do działania. Współczesne wydarzenia, takie jak rekordowa frekwencja wyborcza w Polsce i rosnące zaangażowanie kobiet w politykę, są dowodem na to, że zmiana jest możliwa – zarówno na poziomie lokalnym, jak i globalnym. Film „Jutro będzie nasze” przypomina, że każda walka o głos, godność i sprawczość ma znaczenie – wczoraj, dziś i jutro.

Pokaz filmu „Jutro będzie nasze” został zorganizowany przez Dolnośląską Radę Kobiet przy współpracy ze Stowarzyszeniem Dolnośląski Kongres Kobiet. W ramach Dolnośląskiego Kina Kobiet, które sfinansowane jest ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. W ramach cyklu „Kino kobiet” wyświetlane są filmy opowiadające o życiu kobiet, trudnościach i wyzwaniach z jakimi mierzą się na różnych szerokościach geograficznych. Emisji każdego filmu towarzyszą panele dyskusyjne.

Foto: Magdalena Wesołowska

Picture of Katarzyna Harbul
Katarzyna Harbul

Prezeska Fundacji Boskie Karkonoskie
Data publikacji: 10/12/2024