Akademia przedsiębiorczości 2022/2023
„Jak nie przepracować w życiu ani jednego dnia

akademia przedsiębiorczości

Przedsiębiorczość – słusznie kojarzy nam się z pieniędzmi i faktycznie trzeba umieć nimi sprawnie dysponować. Ale przedsiębiorczość to też określona postawa życiowa, która sprawia, że jesteśmy otwarci i ciekawi świata, poszukujemy niestandardowych rozwiązań, nie unikamy wyzwań i nie boimy się zaryzykować, by dojść do postawionego sobie celu.

Bo zdolność dokonywania wyborów jest jedną z kluczowych życiowych umiejętności. Idealnie, jeśli dokonujemy go w pełni świadomie, analitycznie i ze świadomością konsekwencji. Problem w tym, że większość naszych wyborów podejmowana jest przypadkiem, pod wpływem emocji, sugestii innych i bez analizy wszystkich czynników za i przeciw.

Niezależnie czy dotyczą kierunku edukacji, pracy czy partnera. I tu wkraczamy MY z naszą „Akademią Przedsiębiorczości”. Misją projektu jest wyposażenie uczestników (uczniów klas ósmych) w kilka podstawowych umiejętności, dzięki którym będą:

  • wybierać zawód, wykorzystując swoje naturalne umiejętności.
  • podejmować odważne decyzje i brać za nie odpowiedzialność.
  • zakładać własną działalność gospodarczą.
  • wiedzieć, gdzie szukać pomysłów na biznes i jak wyróżniać się na tle konkurencji.
  • pracować w zespole
  • myśleć kreatywnie
  • widzieć w naszym regionie potencjał do samorozwoju.


Na warsztat bierzemy: mocne strony i naturalne predyspozycje zawodowe, doskonalenie sztuki autoprezentacji i asertywności oraz kreatywne myślenie. Na finał projektu uczniowie prezentują swoje pomysły na biznes, których szansę realizacji ocenia jury składające się z przedstawicieli władz miasta, przedsiębiorców i kadry nauczycielskiej. Ziarno zostało zasiane w pierwszej edycji projektu realizowanego w klasach ósmych MZS w Świeradowie Zdroju.

Na plony trzeba będzie chwile poczekać, ale jedno jest pewne. Im więcej takich projektów będzie realizowanych na etapie budowania samoświadomości młodych ludzi, tym większa gwarancja, że unikną zawodowych rozczarowań. Życzymy wszystkim, by praca była dla nich jednocześnie pasją.

Bo jeśli tak będzie, to nie przepracują w życiu ani jednego dnia. Liczymy też na to, że po zakończonej edukacji wrócą w Góry Izerskie i tu będą realizować swoje pomysły na biznes. Bo o tym, że jest tu ogromny potencjał już wiedzą.

Niezmiernie miło nam poinformować, że sponsorem tytularnym II edycji Akademii Przedsiębiorczości został Collins Aerospace Wrocław.

Zajęcia ruszają w październiku 2022 roku. Zajęcia realizowane będą w klasach ósmych i siódmych MZS nr 1. w Świeradowie Zdroju.

5 bloków tematycznych, wyjazdy studyjne i wielki finał planowany na czerwiec 2023 roku.