Zmieniłaś się! Jesteś inna niż kiedyś

„Zmieniłaś się! Jesteś inna niż kiedyś…

Jak często słyszysz takie słowa? I nie chodzi tu o wygląd zewnętrzny… I nagle zaczynasz zastanawiać się: „czy to dobrze, że się zmieniłam, czy źle? A może to znaczy, że już nie będę lubiana czy tolerowana przez innych…”

W życiu zaskakuje nas wiele sytuacji, niektóre doświadczenia są bardzo oczywiste, niektóre wręcz zadziwiające. Manewrujemy decyzjami, ruchami, krokami, a nawet znajomościami, by utrzymać się na fali zwanej życiem. Ludzki mózg jest niezwykły – integruje możliwości biologiczne z doświadczeniem. Jego plastyczność reorganizuje działania, adaptuje nas do nowych sytuacji, czy segreguje i wybiera to, co dla nas samych odpowiednie, ciągle się uczy, szkoli, trenuje i nabywa nowych kompetencji. To, jak funkcjonujemy w rzeczywistości, jakie tworzymy relacje to nic innego jak refleksyjność nad życiem, która poszerza nasze możliwości i pomaga w dostrzeżeniu rzeczywistości wokół siebie, pomaga usłyszeć siebie, dostrzec swoje potrzeby, by móc decydować o tym, co spójne i zgodne z naszym „ja”.

Refleksyjność nie należy do łatwych zadań. Wymaga poszukiwania, zastanowienia się nad tym co Twoje, i odrzuceniu tego co czyjeś, to także bycie w kontakcie ze swoimi przeżyciami i doświadczeniami, i co najważniejsze – wsłuchaniu się we własne ciało. Im bardziej znamy siebie, tym pewniej stąpamy po gruncie życia. Im bardziej jesteśmy świadome swoich decyzji, tym bardziej wiemy z kim i gdzie chcemy „przepalać” nasz wolny czas czy angażować się w różne projekty.

A teraz wróćmy do stwierdzenia „Zmieniłaś się! Jesteś inna niż kiedyś” – jeśli podążasz swoją drogą, rozwijasz swoje kompetencje, słyszysz świat, ale także wsłuchujesz się w siebie i swoje potrzeby, tasujesz życie jak talią kart, wybierasz asy na stół, tak by reprezentowane przez Ciebie życie było jak najwyższej jakości – to zdecydowanie najlepsze słowa, jakie mogłaś usłyszeć – to nazywa się rozwój! W takim razie – rozwój wpisany jest w nasze życie. Każdy dzień jest krokiem w przyszłość, jest drogą do poznania siebie samej jak i doświadczania życia. Wystarczy odpowiedzieć – dziękuję.

Picture of Karolina Szymczyk
Karolina Szymczyk

Z wykształcenia pedagog, z pasji – plantator, videomaker i praktyk życia
Data publikacji: 23/08/2023